РОЗДІЛ 4 - ЗМАГАННЯ З КАТА

1. Визначення і керівництво зі змагання

На змаганні з ката, елементи ката виконуються на майданчику. Переможця визначають судді. Типи поєдинків чи змагань з ката:

Прапорцева система: 2 учасники одночасно виконують один і той самий ката, обраний Головним суддею, і оголошується переможець.

Бальна система: один учасник виконує ката, і кожен суддя виставляє бали за виступ цього учасника. Очки підсумовуються в загальний рахунок і оголошується переможець.

Командне ката: 3 учасники виконують один і той самий ката. У вихідному положенні вони повинні дивитися вперед в сторону рефері або шомен. Спортсмени вільні вибрати вихідне положення всередині майданчика. Команда оцінюється загальним балом за бальною системою.

Кожен учасник або команда вибирають ката з наступного списку, якщо не вказано інше:

Хейан Шодан, Хейан Нідан, Хейан Сандан, Хейан Йондан, Хейан Годан, Теккі Шодан, Теккі Нідан, Теккі Сандан, Бассай Дай, Канку Дай, Джион, Енпі, Бассано Шо, Канку Шо, Джитте, Ганкаку, Хангецу, Нідзушіхо, Чинте, Унсу, Цзінь, Мейкьо, Годзюшіхо Шо, Годзюшіхо Дай, Ванкан і Сочин.

Типи поєдинків з ката:

Поєдинки за призначеним базовим ката або шитей ката - Головний суддя навмання вибирає одне ката з наступного списку, і переможець визначається за прапорцевою системою:

Хейан Нідан, Хейан Сандан, Хейан Йондан, Хейан Годан, Теккі Шодан

Поєдинки за призначеним проміжним ката або сентей ката - Головний суддя навмання вибирає одне ката з наступного списку, і переможець визначається за прапорцевою системою.

Прапорцева система:

Бассай Дай, Канку Дай, Джион, Енпі

Поєдинки за призначеним проміжним ката або сентей ката за бальною системою - учасник вибирає одне ката зі списку призначених проміжних ката, і переможець визначається за бальною системою.

Поєдинки за обраним ката або токуйо-ката - учасник вибирає ката зі списку, як показано в пункті 2 вище, за винятком всіх ката в списку призначених базових ката, і переможець визначається за бальною системою.

2 Необхідні офіційні особи

На майданчику повинні бути присутніми наступні посадові особи:

Головний суддя

Чотири судді на змаганнях з прапорцевою системою оцінювання;

шість або чотири судді на змаганнях з бальною системою оцінювання

3 Критерії суддівства

Критерії оцінювання змагання з ката:

1. правильна послідовність рухів і правильна техніка виконання;

2. дотримання 3 ключових елементів ката: рівень сили, скорочення і розширення тіла і зміни в швидкості техніки;

3. правильність в напрямку техніки і м'якість в русі ніг;

4. демонстрація розуміння значення кожного руху;

5. загальне виконання і демонстрація технічних властивостей обраного ката;

6. правильний рух голови і очей;

7. міць і правильність виконання основних технік;

8. бойовий дух;

9. належна демонстрація стійок або камає і концентрації або заншин;

10. належний стан духу;

11. точність при поверненні в початкове положення;

12. правильне використання частин тіла в атаці і захисті;

13. точність і розрахунок в техніці;

14. відсутність  зайвих рухів;

15. навмисна зміна заданої швидкості виконання ката;

16. синхронність у виконанні командного ката

Для бальної системи оцінювання найвищим балом є 10. Судді та Головний суддя виносять рішення і показують свої оцінки на відповідних табличках. Найвищий і найнижчий бали скидаються, а решта складаються, утворюючи загальний бал.

4. Вирахування балів і дискваліфікація

Очки віднімаються в наступних ситуаціях:

а) учасник припускається помилки, але продовжує виступ;

б) учасник робить паузу без видимої причини, але потім продовжує виступ;

в) учасник дискваліфікується в наступних ситуаціях:

г) учасник не закінчує ката;

e) учасник робить ката, відмінне від оголошеного;

ж) учасник використовує ненормативну лексику або мову тіла;

з) як правило, учасник, який був абсолютно дискваліфікований (сіккаку) в поєдинку або змаганні, також не може брати участь в змаганнях з ката.

5 Повторний поєдинок (сай-сіай)

Якщо в поєдинку або змаганні з прапорцевою системою оцінювання настає нічия, головний суддя вибирає інше ката для виконання 2 учасниками.

Якщо в поєдинку або змаганні з бальною системою оцінювання настає нічия, учасники знову виконують той самий ката. Якщо рахунок все ще рівний, найменший бал, який був скинутий, тепер підсумовується із загальним рахунком. Якщо все ще зберігається нічия, то вищий бал, який був скинутий, тепер також підсумовується із загальним рахунком. Якщо, нарешті, все ще зберігається нічия, учасники виконують інше ката.

6. Процедури та операції

У поєдинку або змаганні з прапорцевою системою оцінювання учасники займають свої вихідні позиції і кланяються один одному. Потім Головний суддя навмання вибирає ката і оголошує назву ката учасникам, які повторюють назву ката. Обидва учасники починають виступ за командою Головного судді. Після завершення виступу обидва учасники кланяються один одному, а потім суддям.

Для призначених базових ката або шитей ката Головний суддя навмання вибирає ката з набору позначених базових ката, потім оголошую назву цього ката двом учасникам, які починають виступ за командою Головного судді.

У поєдинку з бальною системою оцінювання кожен учасник займає свою вихідну позицію і оголошує назву обраного ним ката. Головний суддя повторює назву цього ката, і учасник починає свій виступ.

Для інформації щодо призначених проміжних ката або сентей ката, будь ласка, зверніться до вказівок в пунктах № 3 і № 4 вище.

Після завершення виступу учасник повертається у вихідну позицію і чекає рішення всіх суддів.

За необхідності, Головний суддя проводить консультації з суддями для обговорення і вироблення відповідних рекомендацій або вказівок беручи до уваги:

а) неправильну поведінку, що веде до дискваліфікації (хансоку) або вчинення помилки;

б) травму або нещасний випадок;

в) спірний момент до оцінки;

г) за вказівкою судді, якщо Головний суддя вважає це за необхідне.

При виявленні будь-чого з перерахованого вище, судді повідомляють про це Головному судді за допомогою свистка.

Судді-секретарі використовують відповідні офіційні форми, щоб вести облік всіх назв ката, обраних кожним учасником.

При прапорцевій системі оцінювання, Головний суддя використовує голосову команду або свисток, щоб вказати, що прийшов час прийняття рішення або хантей. Потім судді виносять свої рішення, використовуючи прапорець або прапорці.

При бальній системі оцінювання, Головний суддя використовує свисток, щоб вказати, що прийшов час прийняття рішення або хантей. Потім судді піднімають таблички або картки з вибраними ними оцінками. Один із суддів-секретарів голосно і чітко зачитує кожну оцінку, починаючи з Головного судді і рухаючись за годинниковою стрілкою. Решта суддів-секретарів записують оголошені результати у відповідні офіційні форми, роблять необхідні розрахунки для загального результату.

Суддя-секретар оголошує остаточний рахунок, і Головний суддя повторює цей рахунок. Потім головний суддя за допомогою свистка подає суддям команду опустити таблички. Після оголошення остаточного результату або результату поєдинку або змагання, учасник, який виступав, йде з майданчика.

7 Необхідне обладнання

а) Свистки - по одному на кожну офіційну особу;

б) Червоні і білі прапорці - пара для кожного судді;

в) Таблички або картки - набір на кожного судді;

г) Офіційні форми для суддів-секретарів, включаючи копію для Арбітра;

д) Карти з назвами ката: набір призначених базових ката і набір призначених проміжних ката - набір відповідних ката для Головного судді;

 

е) Червоні пов'язки, щоб відрізняти учасників - розміри такої пов'язки, яку зав'язують на талії, жодним чином не повинні заважати учаснику під час поєдинку або змагання.